Doğal Masaj Yağları ve Kullanımları

Öne Çıkan Masözler

Doğal-Masaj-Yağları-ve-Kullanımları

Melisa Yağı

 

Melisa yağının stresi azaltıcı ve gerginlik yatıştırıcı özelliği bulunur. Bunun yanı sıra gaz problemlerinde de yardımcı olan melisa yağı aynı zamanda astım ve romatizma rahatsızlıklarını da tedavi edebilen doğal bir masaj yağıdır.

Kullanımı: Günde en fazla 3 kere kullanılabilir. Bir fincan ılık suya 3 ila 5 damla kadar damlatarak içilebilir. Bunun yanı sıra istenirse banyo suyuna damlatılarakta kullanılabilir.

 

Menekşe Yağı

 

Menekşe yağı cilde yumuşaklık kazandıran, aynı zamanda da saçları canlandıran çok etkili bir masaj yağı çeşididir. Bunun yanında, deri hastalıklarına da iyi geldiği ile bilinmektedir.

Kullanımı: Ciltteki problemli olan bölgelere masaj yaparak uygulanır.

 

Mersin Yağı

 

Mersin yağı sanki bir ilaç gibidir. Bronşit hastaları aracılığı ile nefes açıcı olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, kan durdurma özelliği de bulunur. Kanamakta olan yaralara uygulanabilir. Bunun yanında kas gevşetici olarakta kullanılabilir.

Kullanımı: 1 su bardağı suya bir kaç damla damlatarak içilebilir. Ciltte ise problemli bölgelere, alanlara masaj yaparak uygulanabilir.

 

Nane Yağı

 

Nane yağının gaz söktürücü ve mide bulantılarına iyi geldiği bilinir. Bunun yanı sıra migren ve baş ağrılarına iyi geldiği de kanıtlanmıştır. Sinüzit hastalığında da kullanılır.

Kullanımı: Günde bir kez bir su bardağı suya 4 ila 6 damla arasında damlatarak içilebilir. Bunun yanı sıra cilde de masaj yaparak uygulanabilir, rahatlama sağlar.

Okaliptüs Yağı

 

Okaliptüs yağı bir antibiyotiktir adeta. Balgam söktürür, antiseptik özelliği bulunur. Soğuk algınlığı tedavisinde ve sinüs ağrılarının iyileştirilmesinde kullanılır.

Kullanımı: Ciltteki ağrıyan ve problemli bölgelere, alanlara masaj yaparak uygulanabilir. Bunun yanı sıra kaynar suya damlatılarak buğu şeklinde de kullanılabilir.

 
 

Papatya yağı

Papatya yağının ağrı kesici özelliği olduğu gibi, yaraları da iyileştirme özelliği bulunur. Boğaz rahatsızlıklarına ve güneş yanıklarına da çok iyi gelmektedir.

Kullanımı: Ciltte ki ağrıyan bölgelere, alanlara masaj yaparak uygulanabilir. İstenirse bir su bardağı ılık suya 5 ila 6 damla damlatarak gargara şeklinde de kullanılır. Bu sayede boğaz iltihaplarına karşı kullanılabilir.

 

Pelesenk Yağı

 

Pelesenk yağı adeta bir romatizma ilacı olarak kullanılır. Romatizma ağrılarına çok iyi geldiği de bilinmektedir.

Kullanımı: Ciltte romatizma ağrısı olan bölgelere masaj yaparak uygulanabilir.

 

Portakal Yağı

 

Portakal Yağı hazımsızlık durumlarında, cilt sıkılaştırma tedavilerinde, akne ve sivilce kurutmada kullanılır. Bunun yanı sıra antiseptik özelliği de bulunur.

Kullanımı: İstenildiği taktirde günde 3 kere 1 su bardağı suya 4 ila 6 damla arasında damlatılıp içilebilir. İstenirse de ciltteki ağrıyan bölgelere masaj yaparak uygulanabilir.

 

Rezene Uçucu Yağı

 

Midede ki şişkinliklere, hazımsızlık sorunlarına ve gaz problemlerine oldukça yararlı bir yağdır.

Kullanımı: Günde bir su bardağı suya 6 ila 8 damla arasında damlatılarak içilebilir, yara olan alana ise sürerek ovalanabilir.

 

Saf Zeytinyağı

 

Zeytinyağının yararları hem yemeklerde, hem de harici kullanımlarda saymak ile bitmeyecek türdendir. En çok bilinen yararları ise, kabızlık problemlerinde, kuru saç diplerinde ve kuru ciltlerde kullanılmasıdır.

Kullanımı: Vücudun kuru bölgelerine, alanlarına istenilen miktarda sürülerek masaj yapılabilir. Saç bakımı için ise, banyo suyuna 2 çay kaşığı ilave yaparak saçlara canlılık katabilir. Kabızlık gibi problemlerin tedavisinde ise, 2 çay kaşığı saf zeytinyağı içilebilir.

 

Sarımsak Yağı

 

Sarımsak yağı deyimi yerindeyse adeta bir antibiyotik gibidir. Vücutta yer alan mikropların ölmesine katkıda bulunur. Hazımsızlık problemlerinde kesin çözümdür. Bunun yanı sıra tansiyon düşürücü ve antiseptik özellikleri de bulunur.

Kullanımı: 1 su bardağı suya 4 ila 6 damla kadar sarımsak yağı ilave edilerek içilebilir. Bunun yanı sıra ciltteki kanayan yaralara da az miktarda sürülerek kanamayı durdurabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top