Sağlıklı bir uyku için masajın faydaları nelerdir? İstanbul Sertifikali Masöz ve Evde Masaj masozun.com

Sağlıklı bir uyku için masajın faydaları nelerdir?

Öne Çıkan Masözler

 

Sağlıklı bir uyku için masajın faydaları nelerdir? İstanbul Sertifikali Masöz ve Evde Masaj masozun.com
Sağlıklı bir uyku için masajın faydaları nelerdir? İstanbul Sertifikali Masöz ve Evde Masaj masozun.com

 

Sağlıklı Bir Uyku İçin Masajın Faydaları

İyi bir gece uykusu, özellikle ilerleyen yaşlarda sağlıklı bir zihin ve vücut için çok önemlidir. Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olabilmek için için kaliteli bir uyku gereklidir. Yetersiz uyku sadece zihinsel dengeyi, odaklanmayı ve konsantrasyonu bozmakla kalmaz, aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet ve depresyon dahil olmak üzere çok sayıda kronik hastalık ile ilişkilidir.

Herkesin ara sıra geçirdiği uykusuz geceler olabilir, ancak kronik uykusuzluk problemi çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır. Yetersiz uykunun, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, obezite ve depresyon ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Uykusuzluk veya uyku bozuklukları yorgunluk durumuna da yol açar.

Yapılan araştırmalar masaj terapisinin uykusuzluğa ve uyku bozukluklarını iyileştirmede faydalı olabileceğini göstermektedir. İnsanlar genellikle masajı yalnızca rahatlatıcı bulabilir ama birçok insan bütünsel faydalarının farkında değildir. Uzmanlar daha iyi uyku için tedavi arayan kişiler için masaj terapisinin uyku sorunlarına yardımcı olduğunu söylemektedir. Ağrı, kas yorgunluğunu, kaygı ve depresyonu azaltmada da etkili bir seçenek olduğu bilinen masaj terapisi, genel sağlığı dengede tutmak için uygulanan ilaçsız, doğal bir yöntemdir.

Masaj terapisi hastanın ihtiyaçlarına ve ortaya çıkan sorunlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle haftada iki kez uygulanan ve 30 dakikalık seanslardan oluşur. Birçok hasta, tek bir seanstan sonra olumlu sonuçlar aldığını bildirmektedir.

 

 

 

Masajın Uykuya Olan Etkisi

 

Masaj, vücuttaki stresi azaltır ve iyi bir gece uykusu ya da daha az kesintili uyku ile sonuçlanan hormonları uyarır. Stresli olduğumuzda, vücut kortizol hormonu salgılayarak tepki verir. Kortizol uyku düzenini etkiler ve uyku kalitesini düşürür. Masaj terapisi, vücudun sirkadiyen ritmini sıfırlamasını sağlayan bir hormon olan serotonin ve melatonin salınımını artırır. Serotonin, vücudun uykuyu tetikleyen melatonin üretmesi için gereklidir. Serotonin salınımı ve kortizolün azalması ruh halini iyileştirir ve stres seviyelerini azaltır.

Rahatlamak, bir kişinin uykusunu iyileştirmek için yapabileceği en iyi şeylerden biridir. Masaj sırasında kalp atış hızı ve kan basıncı düştükçe, bir sakinlik ve rahatlama hissi ortaya çıkar. İyileştirilmiş bir uyku genellikle bu rahat zihin ve bedenle meydana gelir ve yapılan araştırmalar bu rahatlama halinin bir masajdan sonra 24 saate kadar bazen de daha fazla sürebileceğini göstermiştir. Bir masaj terapistinin iyileştirici dokunuşu, stres nedeniyle yükselen kalp atış hızını ve kan basıncını düşürürken vücuttaki dolaşımı da uyarır. Masaj terapisi de zihni sakinleştirmeye odaklanır.

Derin bir gevşeme ve rahatlama hali, vücuttaki ağrı ve gerilimi de azaltır. Masaj gergin kasların ve iltihaplanmanın neden olduğu ağrıları azaltır ve esnekliği arttırır. Kronik ağrı yaşayan kişilerin uyku problemleri giderildikten sonra uzun süreli ağrılarında bir azalma yaşadığını göstermektedir. Masaj dolaşımı hızlandırır, kaslarda depolanan toksinleri temizler ve vücudun ağrı ve yaralanmaları iyileştirme konusundaki doğal ağrı kesicilerini tetikler.

Scroll to Top